MENU
“CZAS JEST WZGLĘDNY”: BADANIE ZALEŻNOŚCI MIĘDZY TYPEM OSOBOWOŚCI, A PERCEPCJĄ CZASU

ZegaryOryginalny wpis na temat badania opublikowany przez Johna Hackstona – Szefa R&D w OPP dostępny tutaj.

Czas. Nieuchwytne pojęcie czy konkretny surowiec? Coś elastycznego czy bezkompromisowy przełożony? Wiecznie nam go brakuje, lecz bywają sytuacje gdy zdaje się on wręcz ciągnąć w nieskończoność. Nasz stosunek i podejście do czasu ewoluują na przestrzeni kolejnych etapów życia i pomagają realizować wyznaczone przez nas cele… albo i nie. Żyjemy w przyszłości, przeszłości, czy też tu i teraz? A co z otaczającymi nas ludźmi? Wszyscy znajdujemy się tu i teraz, ale czy na pewno jest tak w praktyce?

Zapewne każdy z nas ma jakieś pojęcie o tym, czym jest czas, ale to co ‘wiemy’ różni się w zależności od naszej osobowości i przede wszystkim od typu psychologicznego. Oto dwie podstawowe definicje czasu według dwóch osób:

Przykład A: Kontroluje. Wyznacza poranek, obiad, wieczór. Dzieli dobę na 24 części.

Przykład B: Czwarty wymiar, w którym jednak nie mamy swobody ruchu. Ciąg zdarzeń. To wydarzenia sprawiają, ze czas biegnie szybko. Fizycznie stały, z perspektywy psychiki zdaje się przyspieszać.

Jeden z przykładów należy do osoby z preferencjami SJ, drugi do osoby z preferencjami NP. Dopasowanie ich nie będzie trudne.

Z reguły nie zajmujemy się regularnie w dniu pracy definiowaniem pojęcia czasu, ale to jak go postrzegamy znajduje praktyczne przełożenie na proces kreowania naszego środowiska pracy. Badania OPP wskazują na silną zależność między użyciem funkcji Obserwacji – określanej przez literę S lub N w czteroliterowym typie MBTI, w połączeniu z J lub P, które je kierunkują – a naszym podejściem do pracy.

W wynikach naszych badań można zauważyć różnice między ludźmi w kontekście postrzegania czasu jako czegoś ograniczonego lub pod dostatkiem, skłonności do wykonywania jednej lub wielu czynności na raz, oraz ukierunkowania w stronę przeszłości, teraźniejszości lub przyszłości. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Introwertyczne POZNANIE

(ISTJ, ISFJ, ESTJ, ESFJ)

Introwertyczna INTUICJA

(INTJ, INFJ, ENTJ, ENFJ)

 • Czas jest ograniczony; zarządza nim rozsądnie
 • Koncentruje się na jednej czynności lub też jednej relacji w danym momencie
 • Skupia się na przeszłości, potrafi działać w teraźniejszości oraz do pewnego stopnia w przyszłości
 • Czas jest ograniczony; zarządza nim rozsądnie
 • Koncentruje się na jednej czynności lub też jednej relacji w danym momencie
 • Skupia się na przyszłości i do pewnego stopnia na przeszłości – nie interesuje go działanie w teraźniejszości

Ekstrawertyczne POZNANIE

(ESTP, ESFP, ISTP, ISFP)

Ekstrawertyczna INTUICJA

(ENTP, ENFP, INTP, INFP)

 • Czasu jest pod dostatkiem; nie stresuje się jego upływem
 • Koncentruje się jednocześnie na wielu czynnościach i relacjach
 • Skupia się na teraźniejszości i do pewnego stopnia na przeszłości; nie interesuje go przyszłość
 • Czasu jest pod dostatkiem; nie stresuje się jego upływem
 • Koncentruje się jednocześnie na wielu czynnościach i relacjach
 • Skupia się na przyszłości, potrafi działać w teraźniejszości oraz do pewnego stopnia w przeszłości

Widać tutaj spore rozbieżności, szczególnie między typami SJ i NP oraz SP i NJ. Różne sposoby postrzegania czasu i zarządzania nim pociągają za sobą całą gamę rozmaitych konsekwencji – od nieporozumień przy planowaniu, przez wzajemny brak zrozumienia („dlaczego oni wciąż rozwodzą się nad przyszłością, skoro tu i teraz tyle się dzieje?”), aż do jawnego konfliktu. Zauważyłeś wpływ percepcji czasu na dynamikę grup, w których pracowałeś? Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Artykuł udostępniono za zgodą autora – Johna Hackstona  (www.opp.eu) .

Podobne tematy:

 • Stowarzyszenie KOLIBER zdiagnozowało swój profil osobowości Pod koniec maja miałam przyjemność spotkać się z młodymi osobami działającymi w Stowarzyszeniu KOLIBER. Kilkunastu młodych ludzi chciało dowiedzieć się więcej o sobie i swoich […]
 • Life coaching Life coaching dotyczy obszarów takich jak związki z innymi, równowaga między różnymi aspektami życia, planowania przyszłości, powrotu do pracy po dłuższej przerwie. Pomagam klientom w […]