MENU
Coaching Relacji – Jak się dobierać, aby się dobrze dobrać? – część czwarta

Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że łatwiej jest poślubić kogoś, kto posiada cechy przez nas upragnione, niż starać się je samemu rozwinąć? Jeśli jesteś spokojny – jaka osoba będzie przyciągać twoją uwagę? Pewnie będziesz szukał osoby dynamicznej. Jeśli okazujesz z łatwością swoje uczucia – kogo będziesz szukał? Czy nie osoby powściągliwej?  Przeciwieństwa działają na siebie jak magnes, szczególnie na początkowym etapie rozwoju uczucia gdy dominują emocje i namiętność.


CIMG1902

Nie chodzi o to, aby być doskonałym, ale aby być kompletnym” C.G.Jung

Gdy przychodzi nam dzień po dniu dzielić nasze życie z drugą osobą, wzajemna fascynacja słabnie i sytuacja zmienia się o 180 stopni. Codzienność może stopniowo, w niezauważalny sposób zmienić przyciąganie w niechęć. Jednak to nie ukochana się zmieniła, ale początkowe zafascynowanie odmiennością zastąpiła świadomość tego, ze moja osobowość nadal nie jest kompletna. Brakuje mi nadal cech , które kiedyś zafascynowały mnie w mojej partnerce.

Dwoje ludzi może stwierdzić, że to co ich na początku pociągało teraz ich odpycha. To co na początku postrzegali jako pozytywne – widzą teraz wyolbrzymione i jakby w krzywym zwierciadle. Żona postrzegana w czasach „gdy byli zakochania” jako dynamiczna – teraz jest histeryczna, z powściągliwej zmieniła się w oziębłą, a z osoby hojnej stała się kontrolującą. Podobnie żona: widzi, że mąż z człowieka spokojnego stał się człowiekiem nudnym. Wcześniej dobrze gospodarował finansami, a teraz jest skąpy. Powody, dla których kiedyś się pobrali, budzą myśli o separacji.

 

 „Bądź zmianą, której oczekujesz od innych” M. Gandhi

By uratować związek, nie mają innego sposobu, jak przestać się oskarżać i zbudować nowy związek oparty na wzajemnym szacunku dla swoich osobowości.

Tomek może rozwijać swoją Intuicję czyli:

 • świadomie koncentrować się na całości obrazu,
 • zastanawiać się nad tym jak rzeczy są ze sobą powiązane,
 • częściej korzystać ze swojej wyobraźni
 • pogłębiać zainteresowania sprawami duchowymi.

 

Podczas coachingu zadecydował jakie nowe rzeczy zacznie robić, aby rozwijać Intuicję.

 • zainteresował się medytacją jako techniką relaksu,
 • poznaje nowe kultury – planuje podróż latem do miejsca, gdzie nigdy sam by się nie wybrał – czyli na Syberię.

 

Ania pracuje nad swoim Poznaniem czyli zwracaniem uwagi na szczegóły:

 • świadomie skupia swoją uwagę na chwili obecnej,
 • żyje bardziej „tu i teraz”
 • wykazuje się większą precyzją i dokładnością zarówno wypisując formularze w urzędach jak i sprzątając w kuchni,
 • stara się bardziej realistycznie planować czas wykonania danej czynności, zastanawiając się teraz ile czasu potrzebuje na wykonanie tego zadania.

 

Co pomaga jej w rozwoju takiej postawy?

 • gotowanie – z wykorzystaniem nowych przepisów,
 • prowadzenie listy codziennych wydatków,
 • nordic walking – ćwiczenie uważności podczas spaceru, zwracanie uwagi na przyrodę oraz sygnały pochodzące z własnego ciała.

 

Na etapie zakochania każdy z nich widział w drugiej osobie te cechy, które sam chciałby posiadać, ale nie miał do nich dostępu, ponieważ nie rozwinął ich wystarczająco dobrze. Łącząc się z ukochanym mieli wrażenie, że otwierają się na te upragnione cechy, których sami nie posiadają, do których rozwinięcia nikt ich nie zachęcał, gdy byli dziećmi. Ania i Tomek zdali sobie sprawę z tego, że stoją przed wyzwaniem zmiany. Chcą wzrastać jako małżeństwo i dlatego pracują nad zrozumieniem tego kim są i rozwojem swojej własnej osobowości.

 

 

 

Podobne tematy: