MENU
Coaching Relacji – Jak się dobierać, aby się dobrze dobrać? – część trzecia

W ciągu ostatnich 2 tygodni opowiedziałam jakie są podobieństwa i różnice w typach osobowości Ani i Tomka, dziś o rezultatach spotkania coachingowego – jak wypracowane rozwiązania przełożyły się na podejmowane działania w ich codziennym życiu.

CIMG1904

Różnice

Ania i Tomek:

  • inaczej wypoczywają
  • inaczej postrzegają świat i rzeczywistość
  • inaczej podejmują decyzje
  • inaczej organizują swój czas i podchodzą do terminów końcowych

 

Czy udało im się zbudować trwały i dojrzały związek pomimo tak wyraźnych różnic osobowości?

Ich relacja wygląda coraz lepiej i staje się bardziej dojrzała. Nie korzystają z terapii, ani z coachingu. Oboje zrozumieli, że różnice o których rozmawiamy wynikają z ich wrodzonych preferencji, którymi zostali obdarowani przychodząc na ten świat. Te wrodzone różnice nie muszą ich jednak poróżnić.

Ania zrozumiała, że Tomek urodził się z darem Obserwacji. Tomek zrozumiał, że Ania posiada dar Interpretacji. Ania posiada dobrze rozwiniętą Inteligencje emocjonalną – stara się żyć w harmonii z innymi. Tomek potrafi zdystansować się od problemu i kierując się Inteligencją racjonalną spokojnie przeanalizować plusy i minusy każdego rozwiązania. Ania posiada dar Spontaniczności i Elastyczności, Tomek ma dar Organizacji i Systematyczności.

Po coachingu docenili zarówno swoje własne mocne strony jak i małżonka. Nauczyli się dostrzegać to co dobre w drugiej osobie i dowartościowywać siebie nawzajem, ale również zaczęli przekraczać swoje ograniczenia i próbować robić nowe rzeczy. Tomek na przykład nauczył się sam robić sobie kolacje i śniadania. Ania wie, że gdy Tomek ogląda mecz w telewizji to nadal ona jest dla niego najważniejsza i nie interpretuje już spędzania przez niego czasu przed ekranem jako braku zainteresowania z jego strony. Wcześniej miała poczucie odrzucenia co prowadziło ją do wewnętrznej frustracji.

 

Przestali zabiegać o to by ich partner zmienił się, a raczej pracują nad tym aby samemu rozwinąć w sobie to co wymaga świadomego rozwoju.

Ania przemilczy drobne przykrości, szczególnie gdy słowa wyrzutu same cisną się Ekstrawertykowi na usta! Stara się policzyć do dziesięciu zanim głośno wypowie to co ją niepokoi czy martwi. Rozumie też dlaczego Tomek potrzebuje czasem pobyć sam.

Tomek otwarcie przyznaje się do smutku i złości, zamiast skazywać żonę na „ciche dni – czyli Introwertyczne klimaty”.  Uczy się mówić otwarcie o swoich uczuciach. Choć jest typem Myślącym nie zapomni też zapytać Anię o chorą koleżankę, bo wie, że ona, kierując się swoim Odczuwaniem, naprawdę się tym martwi. Świadomość posiadania przez nich zupełnie odmiennych darów – preferencji pomaga im wzajemnie uzupełniać się i tworzyć szczęśliwy związek.

 

Reguła 3Z

Ania i Tomek po zapoznaniu się z wynikami badania osobowości MBTI zaczęli stosować regułę 3Z : ZROZUMIEĆ – ZAAKCEPTOWAĆ – ZMIENIAĆ SAMEGO SIEBIE

Po coachingu relacji żyją razem bardziej świadomie i szczęśliwie – pracując nad zmianą samego siebie 🙂

Za tydzień podsumowanie . Zastanowimy się co zrobić, gdy to co nas kiedyś przyciągało w partnerze – teraz nas odpycha.

Podobne tematy: